Enajsta noč: tišina


Mama je izgubila svojega sina v nesreči. Mesec dni je tega. Ona pa še vedno v črni noči in tišini.

Izustim nekaj stavkov, rad bi pomagal. Rečem par resničnih stvari ... a kot vedno, resnica boli. Reče mi: "Ne govorite več ... tega." V moji naravi je, da se za vsako napako (preveč) sekiram. To je bila napaka. Gotovo. Vsa opravičila ne zaležejo več. Čeprav mi je oprostila, to se je videlo, so me zaskelele svoje lastne besede.

Prišla je po tišino. Tišino, najplemenitejšo spremljevalko človekove bolečine. So bolezni, ki jih pozdravi samo tišina. So resnice, ki jih zbudi samo tišina. In te resnice so žive.

Morda se bom nekoč naučil, da je tema dana človeku tudi zato, da bi se naučil biti tiho. Kajti plemenito je reči pravo besedo ob pravem času, a še plemeniteje je molčati ob pravem času.

Komentarji

  1. Res je! Plemenito je tudi tišino deliti s sočlovekom ob pravem času. Zanimivo a vendar, od zadnjega neuspeha, mi v spominu ni ostala nobena tolažilna beseda, spomnim pa se vseh tistih, ki so me takrat prijeli za roko ali me potrepljali po rami. Pašala mi je njihova bliža in tišina. Zato pa pravijo, da včasih tudi tišina šepeta...

    OdgovoriIzbriši
  2. Ob tem bi morda dodal, da je zelo modro, da ko opazimo stisko sočloveka, zanj molimo. V tišini se damo pred Gospoda in ga prosimo za tega človeka, pa še za koga... Dal nam bo, kar potrebujemo mi in bližnji. Če so to tolažilne besede, nam jih bo položil v usta. Če je to tišina, nas je bo naučil.

    OdgovoriIzbriši
  3. Toda jaz bom vedno s tabo,
    prijel si me za desno roko. (Ps 73,23)

    OdgovoriIzbriši
  4. V 3. letniku faksa sem šest mesecev spremljal bolnika v KC na smrti postelji. Njegova osemdesetletna mati je bila doma v soški dolini in ni mogla do njega. Moje besede po vsakem obisku so bile njena vez z njim. Po dolgi bolezni je umrl. Tedaj sem razmišljal kako naj ji izrazim sožalje, kako naj jo potolažim, kaj naj ji povem ...

    In nona, ki je modra ženska, mi je rekla: "Materi, ki umre sin, nimaš kaj povedati; je ne moreš potolažit". Tako je. Tišina postane komunikacija. Ampak tega se ne moreš naučiti lahko pa izkusiš. To je rast.

    OdgovoriIzbriši

Objavite komentar

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Tone Pavček, Take dežele ni

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

Iskati večje dobro