Druga luč: Gospod

O Gospod in voditelj Izraelove hiše, ki si se Mojzesu prikazal v gorečem grmu in mu dal na Sinaju zapovedi: pridi in nas z močno roko reši.

"Da grem za gospoda," je včasih pomenilo nekaj zelo posebnega. Kakor da bi se s tem prebil iz revne in zaničevane kaste, da ne rečem krdela, v spoštovani družbeni sloj, kar je prineslo določeno mero časti in družbenih koristi. Postati "gospod" je bil življenjski uspeh.

Danes smo s tem obdarovani že, ko se rodimo. Postali smo gospodje in gospe, gospodiči in gospodične, vsi nas spoštujejo in nam dokladajo raznorazne spoštljivostne zaimke. "Tovariši" in "tovarišice" pa so ostali nekje daleč zadaj, v formalinu, za muzej. Spodobi se, da se gospodom in gospem klanja, da se jih spoštuje. A kaj, ko smo sedaj gospodje malodane že vsi, gospodom pa se ne spodobi, da bi se klanjali. Sicer že niso gospodje ... Ali pač?

Če se gospodom ne spodobi, da bi se klanjali, potem nismo gospodje. Klanjamo se javnemu mnenju, klanjamo se popustom, klanjamo se koristi, dobičku, klanjamo se omami, begu in še stotinam drugih vojaških komandirjev sveta. Joj, kakšna polomija! Kakšna zmeda s tem "gospodom" ... Edino, kar bi nas lahko rešilo iz te neprijetne zagate, bi bilo, da bi se gospodom spodobilo tudi, da se klanjajo.

K sreči: taki gospodje so obstajali. Eden od njih je Mojzes, veliki šef svojega ljudstva, ki je izpeljal njegovo osamosvojitev. Ta veliki človek se je razprostrl na tla pred - gorečim grmom. Ta velikan odločitev je sprejel - zapovedi. Sklonil se je. Zakaj? Ker je to potreboval? Ker je to moral? Ker je Mojzes postal gospod šele takrat, ko se je zavedal, kdo je Gospod? In še eno klanjanje: tistega, ki se mu je klanjal Mojzes. On se je sklonil še bolj. Sklonil nizdol, nižje kot vsak drug človek. Da bi revni in zaničevani postal gospod. Gospod s svojim dostojanstvom. Gospod s svojo pravico.

Pravi gospod se klanja. Le da se mora klanjati tistemu, ki mu je podelil to dostojanstvo, ne pa tistemu, ki mu ga jemlje. Uvideti to se da ... z modrostjo.

Komentarji

  1. Res je, da se je Mojzes poklonil Gospodu, ker je veroval in molil njega. Sedaj pa je Gospod skrit za javnim mnenjem. Ta skriti gospod nas male državljane vleče za nos in si misli, da je večji od Gospoda. Snovalci javnega mnenja se skrivajo za kapitalom, ki vsak dan izgublja na vrednosti. Sedanja kriza je kriza vrednot. Sami bomo morali postaviti Gospoda na prvo mesto in se njemu pokloniti. Kako velik je gospod Peter Opeka, da se zna prikloniti ljudem iz smetišča, in to vsak dan, ne glede na vreme in čas? Vsi namišljeni gospodje, pa se ne znajo prikloniti svojim ženam in ljudem v stiski.
    Mojzes je bil zares velik Gospod tudi za nas danes. lepo se imej Marko.

    OdgovoriIzbriši
  2. Prikloniti se pravemu G/g-ospodu je tudi modrost. Mojzes je videl grm ... preprost simbol. In razumel je, ker je bil preprostega srca. Kako naj danes vidimo preproste stvari, če vse strmi k dovršenosti, tehnološki izpopolnjenosti in zakompliciranosti?

    Vemo pa tudi, da ni učenec kdor pravi "gospod, gospod ..." ampak ...

    OdgovoriIzbriši

Objavite komentar

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Tone Pavček, Take dežele ni

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

Iskati večje dobro