Kamen in zemlja
Ljudje držimo v rokah kamne. Mrzle kamne obsojanja. Kamni so dokončni. Kar vklešeš vanje, bo ostalo zapisano za vedno. »Tak je. Tak bo vedno. Iz njega nikoli ne bo nič dobrega.«
Na njih gradimo svojo samozavest. Ko rečemo, da je nekdo grešnik, ko nekoga obsodimo za karkoli že, se počutimo bolje. Nekdo je slabši od nas, kar pomeni, da sem jaz v redu. Svojo dobro podobo smo zgradili ne na svoji lepoti, temveč na iskanju grdega v drugih. Ker smo pač taki: to delamo, ker se sramujemo svojih napak. Na drugem nas vedno najbolj motijo stvari, ki so pri nas samih najbolj narobe. Sebi se zdimo grdi. In tudi sami sebi smo kamen: kar smo storili, bo ostalo za vedno. Ni popravnega izpita.
Bog pa piše v zemljo. Kakor kipar je, ki mesi glino. Če se zvije, kakor ni hotel, če krene v napačno smer ali če se popolnoma spridi, je ne uniči. Poravna in mesi naprej. Tistega, kar je Bog ustvaril, nikdar ne zavrže in kupi novega, ampak popravi.
Ljudje smo iz zemlje. Slabotni kakor prah, a rodovitni kot prst. Potrebujemo čas in potrebujemo priložnost za pomlad. Bog to ve. Zato vedno znova »daje svojemu soncu, da vzhaja nad hudobnimi in dobrimi, ter pošilja dež pravičnim in krivičnim.« (Mt 5,45) Ker smo vsi rodovitni.
Lepi smo toliko, kolikor odkrivamo lepoto v drugih.
Komentarji
Objavite komentar