Hočemo!
Božič. Spomin, praznik nekega velikega Rojstva. Obenem tudi spomin tistega lepega trenutka, ko se je iz očeta in mame za vse nas nekaj začelo. Nekaj bistvenega. In potem, takoj za njim, še en, enako velik in enako bistven:
»Ali naj Republika Slovenija postane samostojna in neodvisna država?«
Plebiscit o samostojnosti Slovenije je potekal 23. decembra 1990. Plebiscit je imel 93,2 % udeležbo. 1.289.369 udeležencev je reklo: »Da.«
Hočete? Hočemo!
Tistega decembrskega dne smo bili tako zelo odločni, tako zelo enotni. Hočemo! Vedeli smo, kaj to pomeni, vedeli, da je ta odhod iz varnega, čeprav smrtonosnega zavetja Jugoslavije, negotov in nevaren, da nas morda čaka poguba, kri, konec, da nas morda čaka vojna, da nam morda nikoli ne bo uspelo – kot ni uspelo marsikomu v zgodovini. Vedeli smo, da ne bo lahko, da bo šlo marsikaj narobe, morda smo celo že tedaj vedeli, da pravzaprav sploh še ne znamo imeti svoje države, da se bo treba tega naučiti, z mnogimi napakami in bežanji nazaj v preteklost, da se bomo v prihodnosti še dolgo motili, še dolgo iskali pravo in pravično pot. Da bi bilo zato lažje trpeti krivico in preklinjati oblast in uživati skled čebule varnega, čeprav suženjskega Egipta. Pa smo kot odrasli in zreli ljudje hoteli to storiti. Vedeli smo, da je to prava in dobra stvar, za nas in za naše vnuke. Edina logična stvar, da kot Slovenci ostanemo in obstanemo. Hoteli smo biti samostojni. In se odločili: hočemo!
Zaradi te odločitve smo danes to, kar smo. Zato je odločitev sveta stvar, je začetek in vzrok vsakega življenja, zato častimo ta spominski dan. Vendar je odločitev samo prvi korak neke poti, zakona, poslanstva, države, potem pa se začne napor. Dan samostojnosti je samo prva odločitev, ki nič ne šteje, če je človek ne ponovi naslednji in naslednji in še naslednji dan do konca svoje poti. Hočemo! Hočemo! Hočemo! Tudi danes in jutri in vsak dan vnaprej.
Zato smo danes samostojni, nismo pa še svobodni. Za svobodo bo to treba še mnogokrat ponoviti, tolikokrat, da bomo to odločitev zaživeli. Jo hoteti za vsako ceno. Vsak dan, v naporu premagovanja lastnih interesov v korist skupnosti, naroda, vere, jezika: naših slovenskih svetinj, brez katere ni Slovenije. Ker ni Slovenije, ko ni več Slovencev. Biti Slovenec pa ni toliko stvar krvi, temveč vrednot, odločitev na koreninah očetov in mater, dedov, pradedov.
Zato moramo danes spet biti Slovenci, spet reči: »Hočemo,« v drugih razmerah, a iz istega vzroka. Ker želimo biti Slovenci, za to smo se odločili tistega decembrskega dne, to pa pomeni govoriti slovensko, delati pošteno, pomagati rad, veliko in takoj, dihati solidarno, ljubiti rodno grudo, spoštovati človeka, domovino, Boga, in peti, kakor da gre za zadnjo pesem življenja. Torej živeti iste vrednote, kot smo jih imeli takrat, na začetku, v žaru zanosa, da smo Slovenci, ponosni, enotni, veseli tega, in biti trden v tem, kar nam je Slovencem sveto, v veri naših očetov, za vedno in tudi do krvi, če je potrebno. »Edinost, sreča, sprava / k nam naj nazaj se vrnejo; / otrók, kar ima Slava, / vsi naj si v róke sežejo, / de oblast / in z njo čast, / ko préd, spet naša boste last!« (F. Prešeren)
Bog, blagoslovi Slovenijo!
(nagovor ob božičnem koncertu MePZ Idrija, Idrija, 26.12.2023)
Komentarji
Objavite komentar