P. Cognetti, Osem gora

Kdor ljubi gore, bo v tej knjigi zares užival. Ne samo zato, ker govori o tej za nekatere nerazumni ljubezni, preprosto zato, ker si knjiga vzame metaforiko gora za nekaj, s čimer govori tudi o ljudeh, ki se podajajo nanje, o čustvih, ki jih doživljajo, o življenju, ki ga živijo. 

Pietro, ki med počitnicami s starši prvič pride v gorsko vasico, tam spozna precej divjega pastirja Bruna, potem pa z njim ter očetom kar nekaj let zapovrstjo obiskuje in raziskuje tamkajšnjo pokrajino, od zapuščenih hiš in mlinov do bleščečih se gorskih vrhov. V najstniških letih vsak od fantov odide po poti, ki je predvidena zanj: Bruno ostane na vasi in ne nadaljuje šolanja, Pietro pa zaživi tipično urbano življenje mladega odraslega. Njuni poti se po očetovi smrti spet stakneta, ko se Pietro vrne v Grano, da bi tam obnovil hišo, ki mu jo je zapustil oče. 

To je zgodba o lepoti gora in prijateljstva, ki lahko zrase samo sredi njiju, v svetu, ki je tako drugačen od vsega nasičenih mest, je pesem o krutosti in prvobitnosti življenja nekje drugje in o tem, da je kdaj spust z gora vzpon nanje in da je kdaj vzpon tudi pot navzdol. Iskreno lepa knjiga za razmišljanje in občudovanje.

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Tone Pavček, Take dežele ni

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

Iskati večje dobro