Dotik

Gobavec, skladišče žalosti. Nihče te ne mara, vsi se te izogibajo, vsem si odveč. Razpadanje, znotraj in zunaj. Prepovedano se ga je dotikati. Zaradi zdravja. Razumljivo. Tudi zanj. Kdo bi tvegal bolezen, kdo bi tvegal izobčenost, nečistost?

Nekdo vendarle bi. Samo dotik je dovolj in je že ozdravljen, očiščen. Samo dotik. Morda niti ne zaradi dotika samega, ampak ker je bil nekdo zanj pripravljen tvegati svoje življenje, čast, zdravje ... Ker je ta dotik povedal, da mu je za človeka več kot za tisoče človeških postav. Prepričan sem, da gobavca ni toliko ozdravil tistile dotik, ampak ljubezen, s katero je bil kiparjen ta dotik. Korak, ki je premagal toliko ovir, ki si jih je postavil gobavec sam, češ: »Nihče me ne mara,« in tistih, ki so jih do njega postavili vsi, ki so izvedeli za njegovo smrtonosno bolezen.

»Hočem se te dotakniti, bodi očiščen.« Hočem te imeti rad.

Kdaj smo se zadnjič odločili za ljubezen? Le tisti ima rad, ki se odloči, da bo imel rad. Drugače ne gre. Na tem stojijo vsa naša očetovstva in materinstva, sinovstva, sosedski odnosi, vse, čemur rečemo odnosi. Trezno in razumsko, iskreno oko bo vedno našlo razloge proti. Odločitev za ljubezen pa je – pritrditi jim in se kljub temu odločiti za.

Pravzaprav ne gre samo za odnose. Gre tudi za resnico, posebej resnico o nas samih. Tudi njo moramo sprejeti z ljubeznijo. Včasih je dotik svoje notranjosti, s katerim bi povedali, da se želimo sprejeti takšne, kakršni smo, težji tudi od dotika gobavca. Morda zato, ker smo tudi v sebi na nek način gobavi, razmršenih las in strgane obleke. Vsak pozna tisti čudni predel svoje notranjosti. Morda je zato prav danes čas, da se poskušamo dotakniti tega gobavega v sebi. Naj nas ne bo strah: ko se ga bomo dotaknili, se bomo sposobni dotakniti tudi česarkoli gobavega v našem okolju. Imam prav?

Komentarji

  1. Zame imaš prav, ker se mi je podobno podilo po glavi ob razmišljanju o evangeljskih besedah. Posebej ta drugi vidik...

    Pri prvem vidiku pa bi rekel to, da znamo ljudje veliko govoriti, pri dejanjih pa odpovemo. Toda, ali nam ni Boga dal rok prav zato, da svoje dobre namene udejanjimo? Če pa nas žene resnična ljubezen, potem pri tem ne 'šparamo', ne izbiramo na veliko! Preden primerjamo druge s seboj, kot je to storil farizej v templju s cestninarjem, se ozrimo na svoje klavrno in gnilo stanje, na svojo gobavost! Ko bomo to storili, bomo šele lahko začutili tisti ljubezenski dotik od zgoraj, potem pa ga na široko oznanjali naokrog - brez strahu.

    OdgovoriIzbriši
  2. V sedanjem času mi vsi postajamo gobavi. Zaradi odnosov, ki jih ni več? Vsak izmed nas išče odnos, vendar ostaja sam individualist. Ne vemo pa, da je NEKDO, ki nas ima rad ter nam odpušča.

    OdgovoriIzbriši
  3. Imaš prav!

    Vsekakor so besede tega zapisa neskončno več vredne kot t.i. pastirska pisma. Ne bom polemiziral dalje.

    Rekel bi, da je naša družba prepolna gobavcev ... in tako postajamo družba navideznih čistunov, ki obtožujejo gobavce - v resnici pa smo vsi po malo in po dosti gobavi.

    OdgovoriIzbriši

Objavite komentar

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Tone Pavček, Take dežele ni

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

Iskati večje dobro