V iskanju svobode


»Kdor ima moje zapovedi in se jih drži, ta me ljubi.« (Jn 14,21) 

Z zapovedmi imamo danes velike težave, menda se je tako zgodilo zaradi splošnega vzdušja »svobode«, ki smo si ga izborili, v slogu stavka: »Meni nihče ne bo ukazoval, kaj smem in kaj ne, saj sem vendar svoboden človek.« Kar nakazuje, da gre pri zapovedih predvsem za problem pojmovanja, kaj je sploh to »svoboda« … 

Kaj je svoboda 

Svoboden človek naj bi bil torej brez zapovedi, recimo temu brez nekega skupnega dogovora. Kajti zapovedi, dogovori, pravila v našem pojmovanju (kakor odrasle najstnike) človeka utesnjujejo, v neki zavezi pač ne moremo delati vsega, kar bi si želeli. Vendar pa v nasprotju s splošnim prepričanjem »delati, kar hočeš« sploh ni svoboda. Vsi smo že ugotovili, da take vrste »svoboda« sicer resda ne omejuje nas, vendar ubija svobodo drugim ljudem. Da zmore svoboda vsakega človeka preživeti v mejah dostojnosti, zato potrebujemo pravila, zapovedi, če želite. 

Vendar ne samo to. »Kdor razume svobodo le kot možnost, da dela, kar hoče, je pogosto tudi priklenjen na lastne želje.« In te ga v resnici omejujejo, ne pa osvobajajo. Tako »resnična svoboda pride do izraza, ko sem sam svoboden, ko se lahko v tej svobodi zavežem za druge, ko se lahko nečemu posvetim ter pozabim nase v služenju ljudem.« (A. Grün) Šele prijateljstvo in ljubezen torej človeka osvobodita navezanosti na lastno življenje. Takrat smo res svobodni: kadar nas pri tem, kar je dobro storiti, ne omejuje to, kar bi radi. Zato je resnična svoboda pravzaprav samo ljubezen

Vzeti odnos zares 

Ljubiti pa zato pomeni nek odnos vzeti zares. Zato odnos potrebuje zapovedi. Ne samo, da se v njem – v imenu lastne svobode – ne bi pobili, temveč da bi v njem živeli. In da bi živeli dobro. V ljubezni. Ljubezen je tako v bistvu stvar dogovora, zapovedi, v katerem se moja in svoboda drugega ne borita, temveč drugemu omogočata prostor, da živi. 

Zato nekomu pokažemo, da ga imamo radi tudi in predvsem tako, da se držimo tega, kar smo se zmenili. Da se dobimo, ko se zmenimo. Da se držimo besede, ki smo jo komu dali. Da krotimo svoje želje in strasti in nagone. Takrat v nas stopi Sveti Duh. »Če me ljubite, boste spolnjevali moje zapovedi; jaz pa bom prosil Očeta in dal vam bo drugega Tolažnika, da bo ostal pri vas vekomaj.« (Jn 14,15-16) In kjer prebiva On, je vse, kot mora biti.

(misel ob 6. velikonočni nedelji, leto A)

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Tone Pavček, Take dežele ni

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

Iskati večje dobro