Priti prvi h grobu
Tišina praznega groba govori več kot tisoč besed.
Spremenila je tisto jutro, ki je bilo enako kot na tisoče drugih juter in bi tako tudi ostalo, če se ne bi par ljudi odpravilo do njega. Tako se namreč začne velika noč, na začetku je neka pot, ki jo moramo opraviti, da ta iz zgodbe postane resničnost. V tem jutru je treba do groba. Do svojega groba, da smo si na jasnem, do točno tistega sramotnega trenutka našega življenja, ki nam leži na srcu in ki smo ga skrili pred svetom in pred seboj, pred katerega smo zavalili težek kamen, da nihče ne bi mogel vanj. Kakor apostoli, kakor žene, tja so morali, si najprej priznati, da je bilo nekaj narobe, seznaniti so se morali s svojim grobom, da je resničen, da zares obstaja.
Drugačen grob
Tja smo ga položili, Boga namreč, Boga, ki nam je bil v življenju odveč. Ker je vendar tako, da vsakokrat, kadar živimo po svoje, kadar trmasto krmarimo v lastni smeri, kadar svojo voljo in svoje želje postavljamo kot gibalo vsega svojega sveta, življenja, odločanja, da tedaj v svojem življenju ubijamo Boga, za sebe in za druge, za ves svet. In ne samo to, kadar ubijamo Boga, hkrati ubijamo tudi sebe, lastni grob si kopljemo. Zato si z njim, umorjenim, delimo ta grob.
In ta grob je resničen, zares obstaja. Vendar je drugačen, kakor si predstavljamo, kakor smo se z izkušnjami bridko naučili. In ravno zato je treba to jutro na pot do tega groba, do svojega resničnega groba, zato je to tako velika nujnost, ker moramo videti in verovati (Jn 20,8), da je – prazen.
Resničnost ljubezni
Zato je prav ta grob edina priča vstajenja, ki jo imamo. Ker neslišno govori o za človeka nepojmljivem dejstvu, da je ta Bog, ki smo ga z grehom ubili, Nekdo, ki ga moje zlo ne more premagati. In da je Njegova ljubezen tako močna, da lahko prenese celo to, da ga umorim. In kljub temu ne umre, ne neha obstajati. Nikoli, v nobenem primeru.
Zato je treba danes priti prvi h grobu (Jn 20,4). Kdor si namreč prizna svoj grob, kdor ga obišče, šele tisti bo opazil, da je v resnici prazen. Sicer bo mislil, da je vse tako, kot si mislimo ljudje, kot nam je logično, da so pač določene stvari v življenju neopravičljive in da vsakemu grehu sledi krivda in kazen.
Zato je treba danes priti prvi h grobu, da odkrijemo, da je ljubezen Boga, kolikor nelogična je, vendarle resnična, enako resnična kakor moj greh, pa čeprav je verjeti vanj veliko lažje. Veliko bolj prepričljiv je kot ta praznina, ki gledamo vanjo, veliko glasnejši kot tišina velikonočnega jutra. Pa nas mora ta velikonočna nevsiljivost ravno zato tako zelo vznemirjati. Ker je laž vedno glasnejša od resnice in ker veliko bolj prepričuje tisti, ki nima prav. Ker vem, da ima prazne roke pred teboj samo tisti, ki ti je nekaj dal, in da molči samo tisti, ki te poljublja.
Če si s svojim grehom namreč delimo njegovo smrt, si z njegovo ljubeznijo delimo tudi vstajenje (prim. Rim 6,5).
(misel na veliko noč 2021)
Kaj pa grobovi, ki so mi jih izkopali in me vanje zakopali drugi?
OdgovoriIzbrišiGrobovi zapuščenosti, zavrženosti, izdaj, laži...?
Te naše najgloblje rane, lakota srca...
Ki smo jih odrezali, pozabili, skrili pred sabo...a vendar iz njih že zaudarja po trohnobi.
Da bi nas Bog dvignil in osvobodil tudi teh grobov...