Katovice in Janez Krstnik


Vedno več strokovnjakov prihaja do bolečega dejstva. Podnebnih sprememb ne bo ustavilo na tisoče vetrnih ali sončnih elektrarn, niti jih ne bodo omilili električni avtomobili, niti ločevanje odpadkov, ampak tisti trenutek, ko se bomo začeli odpovedovati svojemu luksuzu. Kajti tega, kar imamo danes, ni prinesla normalna, ampak pretirana proizvodnja in pretirana potrošnja, tista pogoltna požrešnost po imeti več in več. Zaradi nje je preveč posekanih gozdov, preveč plastike in smeti, preveč izpuhov in še česa, kar nam ni všeč, a toleriramo, ker je pač to cena lagodnega življenja. Lagodnega, razkošnega, ne normalnega življenja. Kajti tisto, kar plava v oceanih, je očitno nekaj, česar imamo preveč, nekaj, česar ne potrebujemo. Tisto, kar se kopiči na smetiščih, ravno tako. Kdo bi sicer zavrgel nekaj, kar je še uporabno?

Čas in razmere, v katere smo vstopili, so naš Janez Krstnik in njihova pridiga je zastrašujoča. Prisilili so nas, da smo razumeli: treba je nekaj storiti in to je treba storiti zdaj. Ne jutri, jutri bo prepozno.

A kaj? »Kaj naj storimo?«

Janezov odgovor na to vprašanje je presenetljiv. Nič posebnega ni treba storiti. Samo živeti pravično. To pomeni dati vsakemu, kar mu pripada, nič več, a niti nič manj; in ne krasti, to je, nikomur jemati tistega, kar ni moje. Saj tisto, česar imam v svojem življenju preveč, ni moje, mi ne pripada. Pripada drugemu. Postaviti se na svoje mesto v družbi in stvarstvu in ne stopati čez meje, ki so mi bile postavljene. To je to. Samo to. Biti normalen. Biti pravičen.

Pravičnost je prvi Mesijev obraz. To je pot, po kateri se začnejo stvari urejevati. Najprej vsakomur, kar mu pripada. Tudi meni, samo to, kar mi pripada, nič več. Potem bo prostor tudi za ljubezen.

(misel ob 3. adventni nedelji, leto C)

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Tone Pavček, Take dežele ni

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

Iskati večje dobro