Pokopati svoje mrtve


Vsak od nas nosi v sebi nekaj mrtvega. Ali je to nekaj, kar so nam ubili drugi, ali pa nekaj, kar smo ubili sami s svojimi dejanji in odločitvami. Lahko smo žrtve ali morilci, pa vendar vsi hodimo v istem sprevodu – v sprevodu, ki ga vodi smrt. Krivica, izkoriščanje, prevara, laž. Ali pa: maščevalnost, obračunavanje, zamera, obsojanje. Čeprav gre za stvari dveh različnih strani, dveh različnih bregov, dveh različnih pogledov, dveh različnih usod, gre za isti sprevod. Sprevod, ki hodi v smeri smrti.

Iz njega ne moremo izstopiti, dokler v sebi nosimo svoje mrliče. Ne moremo biti živi, dokler nosimo v sebi nekaj mrtvega. Čeprav je to jasno, je tudi prav tako težko. Od svojih mrtvih se zelo težko ločimo, ne pustimo jim oditi. Zadržujemo jih zase, ker bi z njimi radi nekaj pridobili, izkoristili bi jih radi, bodisi da bi se komu zasmilili, bodisi da bi z njimi dobili moč nad drugimi, razlog za maščevanje ali zadoščenje ali … A dokler jih nosimo v sebi, zaradi kateregakoli razloga že, niso mrtvi le naši mrliči, ampak smo mrtvi tudi sami.

Pogreb se mi je bil vedno zelo pretresljivo, a tudi globoko zaupljivo dejanje. Ko ljudje svojega mrtvega položijo v zemljo, ga nekomu izročijo, poslovijo se od njega. Tako lahko živijo naprej. In tak pogreb bi morali narediti tudi s tem, kar je mrtvo v nas. Izročiti Bogu naše mrliče, tako da rečemo: »Usmili se nas, Gospod.« Ne zato, da bi oživil mrliče, ampak da bi oživil tiste, ki so mrtvi zaradi njih: mrtvi v srcu, mrtvi v ljubezni, mrtvi v upanju, mrtvi v človečnosti.

Da čutimo usmiljenje in da ga zaradi nas čutijo vsi, je namreč edini način, da gremo v smer življenja.

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Tone Pavček, Take dežele ni

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

Iskati večje dobro