Vrata
Vedno se mi je zdelo zanimivo dejstvo, da se ljudje tako zelo radi zadržujemo pri vratih. Tam se najraje srečujemo, se ustavimo in poklepetamo ter tako na najlažji način ustvarimo gnečo. Vendar nič ne moremo proti temu. Naj ustvarimo tudi sto umetnih prostorov srečanja, veliko lepših in primernejših, vedno se bomo najraje stoje pogovarjali med vrati. Vrata so pač nekaj posebnega, ker so prostor srečanja enega in drugega prostora, enega in drugega sveta; in zato prostor občudovanja nečesa neznanega, tega strašnega in privlačnega sveta, za katerega smo se rodili.
Naše srce je ustvarjeno za to, da kuka v novo in neznano, naši lasje za prepih, naš vrat, da se steguje in opreza na "drugo stran" in naše noge, da se prestopajo na mestu, dokler jim enkrat ni dovolj in naredijo drobencljaj naprej.
Nekaj mi namreč pri vratih ne da miru, da lahko rečem vse to: vrata niso kraj varnosti, ki jo človek naravnost ljubi. Vrata so vedno tveganje. Vendar pa šele pri vratih spoznaš, koliko boljši zrak je na drugi strani. Zaradi svežine, zato ljubimo vrata.
In ob vratih spoznaš zatohlost prostora, v katerem živiš. Ko Jezus reče: "Jaz sem vrata," (Jn 10,9) to torej lahko pomeni tudi svežino, prepih, ki potegne skozi zatohlost, postanost in smrdljivost hleva, v katerem smo se navadili živeti. In, pri moji duši, evangelij res dela prepih. Prevrača zastarele vzorce in odnaša smeti iz mojih ustaljenih tirov. Res, skozme hodijo ljudje in me zračijo z vesoljem v sebi. In zame so oni moj prvi evangelij. Vprašanja, sama vprašanja in tako malo odgovorov. Vendar vsak prevrnjen stol, ki ga hočem postaviti tako, kot je bil prej, dregne vame. In četudi ga postavim na povsem isto mesto, kjer je bil pred tem, nikdar več nisem isti, kot sem bil.
Komentarji
Objavite komentar