Preskoči na glavno vsebino

#JoinUs 2 (polfinale trepetanja)

Prvo polfinale je za nami, poleg precej predvidljivih finalistk se je tja uvrstilo tudi nekaj pozitivnih in nekaj negativnih presenečenj, a o tem pozneje.


Drugi polfinale bo za nas veliko pomembnejši in veliko bolj napet, saj na oder kot 14. po vrsti stopa Tinkara Kovač s pesmijo Spet/Round and Round. Če komu zaupam, da nas s svojo izvedbo ne bo pustil na cedilu, je to Tinkara. Zato si zaželim samo to, da bi jo Evropa videla in slišala. Po pravici rečeno naša pesem (poleg gruzijske) precej izstopa, ker je veliko bolj drugačna od vseh ostalih, nekako nepredvidljiva (če seveda ne poznaš Raayevega sloga - in Evropa ga (še) ne pozna). To je lahko dobro, lahko slabo. Ampak, kot danes pravi marsikdo, če je uspelo San Marinu in Črni Gori, zakaj ne bi uspelo tudi nam? Gremo po finale.

S kom se bo spopadla Tinkara?

1. Malta
Firelight: Coming Home
Že kot prvi na polfinalni oder stopajo eni od favoritov za uvrstitev. Maltežani so izbrali poslušljivo pesmico s prijetnim ritmom, ki navdušuje, in z dobro zgodbo, strastjo in vsem, kar potrebuješ za dobro pesem. Osebno me zmoti pevkin solo, ki ne paše v pesem, toda to verjetno večine ne bo motilo. Finale zagotovljen. Zasluženo.

2. Izrael
Mei Finegold: Same Heart
Izraelski šlager sicer ni klasičen šlager, je pa tolikokrat slišano ponavljanje ene in iste matrice, da prav utruja. Razen velike količine vpitja pesem nima ničesar. Tudi duše nima - pa ne mislim, da so pesmi s tehno ritmi nujno brez duše. Resnično si želim čim manj takšnih pesmi.

3. Norveška
Carl Espen: Silent Storm
Še ena od favoritinj, še ena, ki prepeva o nevihti. Pravzaprav ji ni kaj dodati. In očitno so žalostne zgodbe iz dna srca letos hit. Carlu ni kaj oporekati. Pesem je lepa v svoji nežnosti, sam pogrešam samo malo več življenja, saj ga celo v refrenu res težko začutimo. Ampak saj ravno to želi Carl sporočiti, nekaj o tihi nevihti, ki se dogaja v njem. Zaključek zmaga.

4. Gruzija
The Shin & Mariko: Three Minutes to Earth
Ja, možno je. Tudi to je možno na Evroviziji. Kako bi temu rekli? Glasbeno poigravanje? Vaje v improvizaciji? Navdih? Ali preprosto popevanje ob kresu? Vse to ali pa nič od tega. Gruzijska pesem je pač tako posebna, da se boste ob njej nasmehnili, nekateri skrčili obrvi, vsi pa se prepustili, da vas pripelje do konca. Ponoviti jo bo pa težko.

5. Poljska
Donatan & Cleo: My Słowanie
Bolgarsko štafeto slovanskih ritmov v neposlušljivi preobleki so se očitno odločili prevzeti kar bratje Poljaki. Pravzaprav sestre. Brez zamere. Na odru pričakujem veliko nagote in veliko veliko poskakovanja in kar je še temu podobnega. Brez tega namreč ta pesem nima nobene možnosti, da bi se dotaknila niti enega od gledalcev. Finala pa sploh ne.

6. Avstrija
Conchita Wurst: Rise Like a Phoenix
Prosim, naredite mi uslugo. Najprej poslušajte pesem, ne da bi jo gledali. Po prvem refrenu odprite oči in povejte svoje mnenje. Moje je nekaj takega: da bi Conchita brez svoje znamenite brade, zaradi katere je gotovo najbolj znana udeleženka letošnje Evrovizije, bila samo ena od povprečnih kričačic, ki gredo s klasičnim bondovskim komadov hitro v pozabo. Zato se vprašam: če je pesem tako dobra, da je prišla na Eurosong, zakaj jo mora zapeti ženska z brado?

7. Litva
Vilija Matačiunate: Attention
Ste si zapomnili še kaj drugega kot "attention"? Jaz ne. In mislim, da nisem edini. Škoda pozornosti.

8. Finska
Softengine: Something Better
Pesmi, ki imajo v naslovu "Something", se od lani, ko je s popolnoma zgrešeno pesmijo s tem naslovom Litva prišla v finale, milo rečeno bojim. Letos je podobno, zato se spet bojim. Pa ja ne bo Evropa verjela tej pesmi brez domišljije in s ponavljanjem v nedogled? Ne pojte si je preveč, pravijo da enakomerno ponavljanje povzroča psihične motnje. Hec. Naj ostane pri tem in Finska za finale lepo počaka na drugo leto.

9. Irska
Can-Linn (feat.Kasey Smith): Heartbeat
Irska pesem ni ravno tisto, kar sem od njih - sedemkratnih zmagovalcev - pričakoval, toda moderni ritmi z etno podlago niso ravno napačna izbira. Popolnoma v redu bi šlo tudi brez dubstepa, a če pač Irci menijo, da je to dodana vrednost in korak naprej, naj bo. Da se le ne odpovejo svojim čarobno lepim baladam.

10. Belorusija
Teo: Cheesecake
Že spet nekakšen beloruski zapeljivec in lomljivec src. Že spet nekakšna fantovska najstniška poskočnica.
Punce, bi nasedle? Prosim za malo okusa. Če Belorusi letos ne dobijo lekcije, nas bojo še nekaj let zastrupljali s podobnimi kao fantovskimi hiti. Prosim, ne ponovimo napake od lani. Belarus - nič points.

11. Makedonija
Tijana Dapčević: To the Sky
Ponavadi sem zaljubljen v makedonske pesmi na Eurosongu, letos pa ... hja, kaj naj rečem, strel v prazno. Škoda. Ker je Tijana sicer odlična pevka z dobrimi komadi, ampak ta ... Za ta komad jo je milo rečeno škoda. Sem bi vam prilepil kar eno drugo njeno pesem, ki je tako lepa, a na žalost Tijana nastopa s tole pesmijo. Morda finale, kaj več pa gotovo ne. Pa bi lahko.

12. Švica
Sebalter: Hunter of Stars
Sem vam rekel tisto o žvižganju? Pesem naredi nekoliko bolj domačo, morda jo celo vseje v misel kot nekaj že dolgo poznanega, kajne? Švicarska pesem je nadgraditev lanskega (spodletelega) poskusa. Po stilu je malce podobna irski in malteški pesmi, predvsem zaradi etno podlage in ritma, a to morda ne bo tako odločilno kot to, če pesem ne bo primerno predstavljena. Bomo videli.

13. Grčija
Freaky Fortune feat. Risky Kidd: Rise Up
Pa-pa-pa-panamericano. Ja, to je to. Dance komadi so praviloma na Eurosongu pogoreli. Ampak, saj veste, novi časi. Po mojem mnenju še vedno prezgodaj, da bi bila uspešnica. Posebej zato ne, ker si na koncu oddahnem, da je hvalabogu konec, če nisem ravno tuc-tuc navdušenec.

14. Slovenija
Tinkara Kovač: Round and Round
O Tinkari sem napisal že dovolj, tako da ne bom izgubljal besed. Samo: srečno, Tinkara, in naj ti uspe.

15. Romunija
Paula Seling & Ovi: Miracle
Romuni stavijo na preverjen recept z duetom. Letos so dobili duet, niso pa našli pesmi. Pesem zveni, kot bi se je domišljala sproti. Kot taka res hitro izgubi rdečo nit. No, če ne upoštevamo dretja na vse načine. Na koncu nočem več slišati besede "miracle". Uf. Prizanesite mi, prosim.

***

Napovedovati četrtkove finaliste bo še težje, ker polfinale res ni tako kvaliteten, kot je bil torkov. Zato bo (verjetno) prihajalo do še večjih odstopanj in še večjih presenečenj. Toda poskusimo vseeno napovedati deset veselih držav:

1. Malta
2. Norveška
3. Gruzija
4. Avstrija
5. Irska
6. Švica
7. Slovenija
8. Makedonija
9. Belorusija (?!)
10. Izrael

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Potruditi se

Ne zgodi se več poredko, da mi med brskanjem po socialnem omrežju pride pred oči vabljiv naslov: »Kako shujšati brez truda.« Namenoma je tak, seveda, da bi pritegnil pozornost, kako tudi ne, saj lepo utemeljuje najpopularnejšo misel današnjega sveta, ki se razodeva tudi v bitcoinih in podobnih hitrih zaslužkih: kako dobiti čim več s čim manj truda oz. izgube. Glavna prioriteta našega sveta je pač dobiček . In čim hitrejši je, tem bolje. Trud je pri tem zgolj ovira.  Ne bi šlo za tako velik problem, če ne bi podobno miselnost začeli tudi živeti , jo torej uporabljati v svojih odnosih: dobiti čim več za čim manj truda. Ali še bolje: dobiti, ne da bi bilo treba kaj dati. In tega se tako v odnosih kot tudi v finančnem svetu ne da drugače kot z goljufijo : nekdo mora nekaj izgubiti, da lahko ti nekaj pridobiš oz. zaslužiš na njegov račun. Tako je z vsem, kar je pridobljeno na lahko. »Je pač najemnik in mu za ovce ni mar.« (Jn 10,13) Opeharjeni ljudje pa drug drugega gledamo s strahom in nej

Tone Pavček, Take dežele ni

Lepa je moja dežela. Bridkosti polna. Sèm je stvarnik sejal nemir in lepoto, ki je skoraj popolna, in žalost, kot je ni na svetu nikjer. Nikjer ni zemlja tako skromna in radodarna, nikjer ne pride lastovka tako hitro na jug, nikjer ni nikoli tako bledikava zarja skozi stoletja ohranjala up. Nikjer trave z Jurijem, svojim patronom, ne veseljačijo tako dolgo v jesen in nikjer ne kriče še pod betonom o zelenem spominu svojim ljudem. Nikjer niso hoste tako skrivnostne z brezni in grapami, ki jih je zlo polnilo s trupli, da njih belo okostje sije potomcem v neprijazno temò. Lepa je moja dežela. Lepa do muke. Samo tu gruli prsteno grlo rim. Samo tu so tudi groze manj hude. Samo tu lahko živim.

Svoboda je ljubiti svoje meje

Svet bo spet moral najti Boga. Ali pa ga ne bo več. Sveta, mislim. »Kakor mladika ne more sama roditi sadu, če ne ostane na trti, tako tudi vi ne, če ne ostanete v meni. Jaz sem trta, vi mladike.« (Jn 15,4-5) Kajti ko govorimo o zmešanem svetu brez morale in vrednot, o svetu, v katerem je mogoče resnično vse mogoče, moramo začeti pri dejstvu, da smo si tak svet želeli , namreč svet brez omejitev, v katerem je lahko vse tako, kot si želimo, kjer ni nič prepovedano – in zato tudi nič več sveto in lepo. Svet neizmerne svobode, brez meja in prepovedi. Zato smo se za to odrekli Bogu, torej nekomu, ki je nad vsemi, nekomu, ki postavlja meje in s tem ustvarja red, ki nekatere stvari označi za nedotakljive in nemogoče. In tak svet zdaj res imamo, svet, v katerem si človek predstavlja, da je bog. In je v njem vse narobe. Ker je porušen temeljni red: » Jaz sem trta, vi mladike.« (Jn 15,5)  Meje so namreč v človeka položene zato, ker ga definirajo . Pomagajo mu spoznati, kdo je in kaj mora (in m

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

V mladih brezah tiha pomlad, v mladih brezah gnezdijo sanje - za vse tiste velike in male, ki še verjejo vanje. Za vse tiste, ki jim nemir v očeh zasije ob prvem pomladnem cvetu, za tiste, ki se srce razboli jim, ko dež zašumi v marčnem vetru, za vse, ki dolgo dolgo v večer na oknu zamišljeni preslonijo in sami ne vejo, kaj čakajo in po čem hrepenijo. O, v mladih brezah je tisoč sanj, pomladi in zastrtih smehljajev, kot v pravljicah Tisoč in ene noči iz daljnih, prečudnih krajev. O, v mladih brezah je tisoč življenj za vse tiste, ki ne znajo živeti in le mimo življenja gredo kot slepci in zagrenjeni poeti.

Za limbar tvoj

Te dni so nam posebej pred očmi rane , tisočero Gospodovih ran, iz katerih lije kri in se spušča po umirajočem telesu, mnoge, neštevilne rane, ki so, kakor je rekel prav On (Mt 25,35-36), rane ljudi vseh časov, zaobjete v sveto telo, ki utrujeno in izmučeno visi na lesu človeških grehov, zločinov, napak. V opomin? V očitek? V dokaz, ki bi utemeljil primerno kazen? V odrešenje. Za limbar tvoj .  Vseeno je na Kalvariji mučno, v ozračju visi bolečina, zadušljivo je v tihi zameri in prizadetosti, nemi kriki prebadajo nebo, ker je nekaj narobe, ker je nekaj zelo narobe na tem njegovem telesu (1 Kor 12,27), ki še hodi po svetu. Cerkev greši in pada in krvavi in v njej je toliko stvari grešnih in napačnih. Ker smo v njej ljudje .  Toda to še ni opravičilo. Ni razlog, zaradi katerega bi samo zamahnili z roko in šli naprej. Morda smo jih že siti, vseh trpečih ljudi tega sveta, ki nam dnevno skačejo v pozornost, morda tudi že navajeni, pa vendar vsaka rana boli in kolikor prizadene tistega, ki j