Skrivnost evharistije

slika je samo simbolična
in ne želi banalizirati evharistije kot navadno hrano
Danes smo spet tu. Ob isti mizi kot vsako nedeljo. In hranili se bomo z istim kruhom kot vsakokrat. Kruhom življenja. Večnega, neminljivega življenja. Pa se bo to poznalo v svetu, v katerega se bomo vrnili? Bo v nas življenje, ki ne more miniti? Življenje, ki gre preko vseh človeških pregrad, ki ni obsojeno na propad, ki ga ne oklestijo krize, ki ga ne omaja pomanjkanje, ki ga ne uniči sovraštvo in ne potepta obup?

Eno je jasno. Življenja ni mogoče drugače ohraniti, kakor tako, da ga darujemo naprej. Ne bomo pa ga zmogli podarjati, če ga ne bomo tudi sami vedno znova prejemali. V tem sprejemanju in podarjanju, v tem neprestanem gibanju srca, ki sprejema kri in jo nato poganja naprej po telesu, je življenje, ki ne more miniti. V tem je naše življenje nesmrtno. Če povem drugače: v tem, da ostanemo v Kristusu in Kristus ostane v nas.

Ne bomo mogli preživeti, če ne bomo prejemali Kristusovega življenja, njegovega telesa in krvi. In ne bomo mogli preživeti, če ga ne bomo podarili, če ga bomo ohranili zase. V tem je skrivnost evharistije, v tem je skrivnost človekovega večnega življenja: prejemati in dajati, vedno znova, brez prenehanja. Jesti Kristusa in postajati Kristus, ki se daje jesti drugim ljudem v našem usmiljenju in odpuščanju, v dobroti, razpoložljivosti, žrtvovanju in ljubezni.

Od tega živi svet. Od tega živimo mi. Kajti če ne bomo jedli mesa Sina človekovega in pili njegove krvi, ne bomo imeli življenja v sebi. In tudi ne, če ga ne bomo podarjali naprej. Edine roke in noge in usta in ušesa in oči, ki jih ima Kristus danes, so namreč tiste naše.
*

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Tone Pavček, Take dežele ni

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

Iskati večje dobro