Rečem ti: Vstani!

»Mladenič, rečem ti: vstani!«

»Recept je preprost,« boste rekli. »Samo rečeš in vstane. To pa res ni nič posebnega. To bi znal storiti vsak.« In zakaj tega vsakdo ne stori? Zakaj ne samo reče, samo pokaže, pa bi bilo vse drugače?

Res. Jezus namreč tega ni rekel samo mladeniču. To je rekel tudi njegovi materi. Da bi tudi ona slišala, da bi se naučila, kaj je treba govoriti svojemu otroku. Da bi vedela, da mu je treba to vedno znova govoriti in se nikdar ne ustaviti, pa četudi se zdi nesmiselno. Govoriti, tudi če bo odmahnil z roko. Govoriti seveda bolj s svojimi dejanji, kot z besedami. Govoriti, da bo razumel: treba je vstati.

Ker to preprosto mora slišati. Ker mora vstati iz kulture smrti in iti v življenje. Kdo mu bo sicer to povedal, če ne mi?

Morda mi boste potožili, da ste nemočni, nesposobni, da nimate možnosti proti temu, kar jim v duše vceplja svet. Pa to skorajda ni res. Tako tesno so vam blizu, da jim vaša dejanja govorijo bolj kot katerakoli druga. Še posebno, če so drugačna kakor tista zunaj hiše. Če ste sposobni predenj postaviti zahtevnost. Če se je sami ne bojite. Če je v vašem načrtu res dobro, ki jim želite, ne pa to, da bi bili pri njih priljubljeni. Res, treba je samo reči, samo pokazati.

Ker to preprosto mora videti. Kdo mu bo to pokazal, če ne mi?

Prevečkrat nas onesposobijo že zavijajoči pogledi in vzdihi o staromodnosti. Mislimo si, da jim bomo ustregli, da bomo »kul« in »super«, če se bomo pač vdali toku in jih pustili, da gredo, kamor gredo. Pa ne bomo. Ne. Mladi želijo in potrebujejo nekoga, ki jim bo znal postaviti meje, ki jim bo vedel povedati, kaj je zanje dobro, ki bo imel z njihovimi težavami sočutje in jih bo poskušal razumeti, ne pa jih pustiti, da grejo svojo pot. Mladi potrebujejo nekoga, ki bo hodil pred njimi in ki jih bo prijel za roko, kadar bodo duhovno umrli ter jim rekel: »Mladenič, rečem ti: vstani!«

Naša naloga, naša pot, naše besede morajo biti zahtevnost, drugačnost, ki jim ne bo všeč. A saj tudi nobeno zdravilo ni sladko, pa prinese veliko dobrega. Saj imajo vendar samo nas. Saj smo vendar samo mi, ki jih v razumevanju njihovih težav ne želimo oropati.

Ne slišijo? Morda dolgo časa ne bojo. Ali pa vsaj ne bo videti, da so. A nihče ne ve, koliko časa potrebuje seme, da zrase. Eno prej, eno kasneje. A če ni semena, nikoli ne bo.
Zavedajmo se: smo sejalci. Sejalci, ki morajo noč in dan hoditi po polju in metati vanj besede tistega lepega dne: »Mladenič, rečem ti: vstani!« ...

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Tone Pavček, Take dežele ni

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

Iskati večje dobro