Popust

Kakšne so bile Jezusove skušnjave v puščavi, nam Marko ne pove. Lahko pa si predstavljamo, za kaj je šlo, če se spomnimo, da je imel življenje, kot je naše, z enakimi potrebami, enakim telesom in dušo. Če bi si torej – kot mi – ubral čas zase, da ponovno pretrese svoje življenje in spozna, kaj je njegova resnica, kdo je on sam, brez svojih lastnih pridevkov in okraskov drugih, če bi zakorakal v današnji post, kakšna bi bila njegova skušnjava? Jaz bi ji rekel ... POPUST.

Popust, da. Popust namreč omaja še tako trdno odločitev, da nečesa ne bomo kupili, da ne bomo zapravljali svoje lastnine, tudi omaja odločitev, da nečesa ne bomo naredili, da se za kaj ne bomo odločili. In ko popust-imo, ko nas zamami popust, tisti v trgovinah in tisti v svojem življenju, pri vrednotah, smo že prodali nekaj neskončno svetega v sebi, svoje prepričanje, to, kar mi smo. Kupili pa smo nekaj, kar nima vrednosti, kar še zdaleč nismo mi. Samo za to gre pri skušnjavi, katerikoli.

Kar sledi, so dejanja, »popuščena« dejanja, ki nas peljejo daleč proč od tistega, kar smo si želeli. Čeprav se zdi, da smo profitirali, ker smo ubrali bližnjico. Bližnjico k Božjemu kraljestvu, do katerega ni bližnjic, ker jih ne potrebuje. Božje kraljestvo se je namreč približalo, na doseg roke je prišlo. Biti to, kar si (bil nekoč). In pot do njega? Samo ena: »Spreobrni se. Veruj evangeliju. Postani, kar si (bil nekoč).«

Ne govorim filozofsko: biti, kar si. Govorim povsem realno: biti res spet to, kar si. Brez stvari, ki si si jih nataknil nase, ker si hotel ugajati javnosti. Brez stvari, ki so ti jih prideli drugi ljudje. Brez popustov, ki smo jim sledili v življenju. Samo ti. Samo tako lahko veš, kaj moraš narediti v svojem življenju. Za kaj potrošiti svoje bogastvo, ki ga imaš.

Ampak resnica (še posebej resnica o sebi) je draga, močno se je treba truditi zanjo, veliko časa ji je treba posvetiti, veliko žrtev narediti. Velikokrat umreti. A je kvalitetna. Zato nanjo ni popusta. Hvalabogu. Preveč ste vredni.

Komentarji

  1. Odlično...
    Ta PO PUST pa prav paša na nedeljo po pustu, vsaj mene je naslov ustrašu da bo spet govora o šemah :)
    Ma lepo, dobra primerjava!

    OdgovoriIzbriši
  2. Res je, Marko je zelo življenjski - pusti cel spekter možnosti, kakor je cel spekter skušnjav. Ta ideja o popustu je pa odlična, potrditev pa po mojem lahko najdemo v Getsemaniju, kjer bi Jezus z eno samo besedo lahko odnehal z agonijo, pa ni hotel popustiti. Res je, ni važno, katera skušnjava je, važno je, zakaj pri njej gre.

    To potem, kar si naprej napisal, pomeni lahko tudi to, da se odločiš sprejeti ta svoj križ in ga nosiš po tej poti do večnosti, brez popustov.

    Lepo in navdihujoče napisano. Naj nas pretrese in spodbudi k spreobrnjenju in hojo za Njim ter za vero Vanj.

    OdgovoriIzbriši
  3. Dobra primerjava in dobra izpeljava.

    Mislim, da popuščanje povzroča to, da smo preveč krhki, neumni in naivni. Kdo se more upreti čevljem s ceno -50%!? Akcijam, ki po trgovinah za nami "mečejo" skoraj vse!?

    Za tem stojijo psihologi, ki načenjajo našo podzavest in hitro pridejo tja, kjer smo najbolj ranljivi. Prepričljivi oglasi in naša neumnost sta zelo usodna.

    Vera ... nima akcij ... nima popustov ... ima pa visoko ceno. Ceno odnosa. Vsak odnos pa je trgovanje ljubezni!

    OdgovoriIzbriši
  4. Hvala, Marko, za to misel.

    OdgovoriIzbriši

Objavite komentar

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Tone Pavček, Take dežele ni

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

Iskati večje dobro