Nihče noče biti poraženec


»Nikoli niste tako dobri, kot vsi govorijo, ko zmagate, in nikoli niste tako slabi, kot pravijo, ko izgubite.« (Lou Holtz) 

Porazi. Kako težko jih je doživeti, kako težko je živeti z njimi. S kakšno težavo je moral Simon kot izkušen ribič, ki se mu je vse ponesrečilo prav pri ribah, njegovi najmočnejši točki, izreči: »Učenik, vso noč smo se trudili, pa nismo nič ujeli.« (Lk 5,5) 

Posebno hudo je ta stavek slišati v družbi, v kateri človeka pogosto definiramo glede na njegov uspeh. Povejmo drugače: da si nekaj vreden in te vsi častijo, dokler ti uspeva. Ko si poražen, pa četudi narediš eno samo napako, pa se nate zlije vsa gnojnica tega sveta. Ničkoliko primerov vsega tega smo že doživeli. In to se nam vtisne globoko v podzavest. Posebno Slovenci smo znani po tem mišljenju, zato je pri nas recimo toliko samomorov, ko enkrat poraz povezuješ z lastno vrednostjo, potem je pretežko živeti. In zato je pri nas toliko revanšizma, kajti ko enkrat prideš do moči, boš vsem dokazal, da nisi poraženec, da so poraženci drugi. Da o samozavesti niti ne začnemo … 

Zato se porazov bojimo. Zato se jih tudi bojimo priznati. Že samo pred samim sabo, kaj šele pred drugimi, bojimo se, da si bomo morali reči, da smo »luzerji«, poraženci. Ugašanje spovedovanja je jasno znamenje tega … 

Vendar poraz, kot je jasno iz Simonovega primera, nima nič opraviti niti z našimi sposobnostmi, kaj šele z lastno vrednostjo. Niti zmaga ne, niti uspeh. Našo vrednost določa to, da smo ljudje. Samo to nam že daje dovoljšnje dostojanstvo. Do poraza pa pride, ker mora priti. Ker je poraz potreben, da se spet spomnimo svoje omejene človeškosti. 

Zato je, kakor vidimo v evangeliju, Simonov poraz pravzaprav Jezusova vstopna točka v njegovo življenje. V porazu se srečata Bog in človek, njegova in naša narava, njegovi in naši pogledi, njegovi in naši načrti. V porazu spoznamo svojo pravo naravo, morda – kakor v Petrovem primeru – celo svojo poklicanost, ker v njem razumemo, da kot ljudje nekoga potrebujemo. Kar nam zato ne bi smelo dajati občutka manjvrednosti in nezadostnosti, temveč ravno narobe, spoznanje, kako nekaj velikega smo drug drugemu. 

In to je veliko spoznanje.

(misel ob 5. navadni nedelji, leto C)

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Tone Pavček, Take dežele ni

I. Minatti, V mladih brezah tiha pomlad

Iskati večje dobro